Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Javna preduzeća". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



Seminarski rad iz predmeta: Osnovi makroekonomije

Tema: Javna preduzeća

SADRŽAJ:

1. UVOD – POJAM JAVNIH PREDUZEĆA

Javno preduzeće je preduzeće koje obavlja delatnost od opšteg - javnog interesa a koje osniva država, odnosno jedinica lokalne samouprave. Javna preduzeća su uglavnom u državnom vlasništvu i njihov cilj je obezbeđivanje proizvoda ili usluga od vitalnog značaja za određenu društvenu zajednicu. Ova preduzeća imaju monopolski ili privilegovan položaj na tržištu, pa su zbog toga predmet javnog regulisanja da bi se obezbedilo njihovo funkcionisanje u javnom interesu.

Formiraju se u oblastima interesantnim za državu (elektroprivreda, telekomunikacije, željeznica). Često javna preduzeća imaju monopolski položaj na tržištu, što obično poskupljuje uslugu i prouzrokuje niži kvalitet. Organi upravljanja su nadzorni odbor i odbor za reviziju.

Cilj osnivanja javnih preduzeća je i obezbeđivanje i zaštita interesa države u funkcionisanju vitalnih sektora privredne delatnosti koje su od velikog značaja za državu i život građana. Zbog značaja i uloge ovih preduzeća njihove organe upravljanja biraju organi države.

Za javna preduzeća je karakteristično odsustvo direktne konkurencije u oblastima u kojima deluju. Uzrok ovome je u nedostacima tržišnog mehanizma u regulisanju nekih delatnosti. Monopolski položaj javnih preduzeća i njihov značaj za život i funcionisanje određene društvene zajednice zahtevaju poseban oblik javnog regulisanja preduzeća.

2. DELATNOST I ZNAČAJ OSNIVANJA JAVNIH PREDUZEĆA

Javna preduzeća su prisutna u skoro svim oblastima privrede, mada je njihovo učešće u privredama različitih zemalja različito. Bez obzira na razlike, osnovna područja delatnosti zajednička svim industrijalizovanim zemljama bila bi:

Javne službe, koje su svakako najvažnija oblast delatnosti javnih preduzeća, naročito onih koja su povezana sa korišćenjem infrastrukturnih mreža. To znači da su primarne delatnosti javnih službi proizvodnja i distribucija energije, zatim vodoprivreda, telekomuni-kacije, transport.

Proizvodnja bazičnih industrijskih proizvoda – uglja, nafte, čelika, nuklearne energije i sl.

Osim toga, postoje delatnosti u kojima se ne osnivaju javna preduzeća, ali u kojima država osniva svoja preduzeća ili ustanove da bi regulisala standarde pružanja usluga i obezbedila minimalnu ponudu. U ovakvim slučajevima postoje državna i privatna preduzeća paralelno, a to su najčešće bankarstvo, osiguranje, obrazovanje i zdravstvo.

Kada govorimo o potrebi osnivanja javnih preduzeća, posebno važno je postojanje privrednih grana koje imaju karakteristike prirodnog monopola. Tu možemo ubrojati elektroprivredu, vodoprivredu, železnicu, distribuciju prirodnog gasa i sl. Njih karakterišu velika ulaganja kapitala u infrastrukturu i specijalizovanu opremu. Da bi se obezbedila potrebna sredstva, neophodan je veliki broj korisnika, pa je zbog toga neracionalno postojanje više preduzeća koja bi zadovoljavala istu vrstu potrebe na jednom području.

...

 

-------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!